Zaduzbina Andrejevic  
 
Biblioteka DISSERTATIO, knjiga br. 51
 
Mr Dusan Mijovic
Hidrogeologija granodiorita Srbije
 

 
SAZETAK
 
Hidrogeologija granodioritskih masa Srbije predstavlja sagledavanje regionalnih hidrogeoloskih karakteristika izdvojene litoloske sredine, u kojoj se usled razvijenosti povrsi mehanickog diskontinuiteta formira pukotinski hidrogeoloski sistem.

Prema genetskom poreklu izdvajaju se dve grupe granodiorita, paleozojske i tercijarne starosti, koje se medjusobno razlikuju na osnovu geoloske sredine u koju su utisnuti i hidrogeoloskih, hidrodinamickih, hidrohemijskih uslova, pa samim tim i kvantitativnih i kvalitativnih parametara. Ipak kao glavni hidrogeoloski parametri posmatranih litoloskih masa izdvajaju se poroznost i vodopropusnost.

Vodonosnost paleozojskih granodiorita izrazena preko efektivne poroznosti varira od 0.09 do 0.5%, a koeficijent vodopropusnosti od 4×10-6 do 1.6×10-5 cm/s. Tercijarni granodioriti imaju vodonosnost izrazenu preko efektivne poroznosti u granicama od 1.6 do 4.2%, odnosno koeficijent vodopropusnosti od 9×10-7 do 1.8×10-7 cm/s.

Bez obzira na kvantitativne razlike u kvalitativnom smislu, izdanske vode i paleozojskih i tercijarnih granodiorita predstavljaju malo mineralizovane vode dobrih fizickih svojstava i hemijskih karakteristika.

Granodioritski masivi se izdvajaju kao podrucja sa anomalnim vrednostima toplotnog toka, na osnovu koga ih svrstavamo i u lezista geotermalne energije, podjednako hidrogeotermalne i petrogeotermalne.
 

KLJUCNE RECI:

granodioriti, hidrogeologija, pukotinski hidrogeoloski sistem, poroznost, vodonosnost, vodopropusnost, geotermija.
 
 

prikaz knjige
 

Biblioteka DISSERTATIO
Zaduzbina Andrejevic

© Copyright ZADUZBINA ANDREJEVIC, 1998