Zaduzbina Andrejevic  
 
Biblioteka DISSERTATIO, knjiga br. 41
 
Dr Zoran Golubovic
Lecenje zatvorenih preloma potkolenice
 

 
SAZETAK
 
Prelom tibije predstavlja jedan od najcescih preloma dugih kostiju. Osnovni cilj lecenja je ponovno uspostavljanje pune funkcije povredjenog ekstremiteta.

Poseban problem, u pogledu lecenja, predstavljaju nestabilne zatvorene frakture tibije koje su nastale pod dejstvom snazne traume, i kod kojih postoji znacajno ostecenje mekih tkiva, velika kominucija i dislokacija fragmenta. U savremenoj praksi operativnog lecenja preloma tibije primenjuje se metoda unutrasnje i metoda spoljne fiksacije.

U eksperimentalnom istrazivanju uradjenom na zecevima, analizirano je ostecenje vaskularizacije dijafize tibije nakon osteotomije i unutrasnje, odnosno spoljne fiksacije, kao i ucestalost postoperativne infekcije. Primenom digitalne subtrakcione angiografije, utvrdili smo da je ocuvanost vaskularizacije dijafize tibije zeca bolja u slucajevima u kojih je primenjena metoda spoljne fiksacije, za razliku od slucajeva u kojima je primenjena metoda unutrasnje fiksacije u zbrinjavanju osteotomirane dijafize tibije zeca. Postoperativna infekcija registrovana je samo u slucajevima u kojima je primenjena metoda unutrasnje fiksacije.

U klinickom delu ispitivanja utvrdjeno je da je spoljna fiksacija pogodnija operativna metoda u zbrinjavanju nestabilnih zatvorenih preloma dijafize tibije jer se prilikom njene primene manje remeti vaskularizacija u predelu preloma, sto dovodi do brzeg i obilnijeg stvaranja kalusa. Primenom metode spoljne fiksacije izbegava se vecina uzrocnih, potencirajucih faktora, u nastanku postoperativnog osteitisa, sto dovodi do njegove znatno redje pojave u odnosu na njegovu zastupljenost prilikom primene metode unutrasnje fiksacije. Takodje je utvrdjeno da je metoda spoljne fiksacije pogodnija i zbog cinjenice da zahteva kraci operativni tretman, krace hospitalno lecenje i manji utrosak medikamenata i derivata krvi.

U knjizi je dat protokol lecenja nestabilnih zatvorenih preloma tibije, kao i terapijska klasifikacija koja pomaze ortopedu da donese adekvatnu odluku o metodi lecenja koju treba primeniti. Detaljno je opisan postupak plasiranja aparata za spoljnu fiksaciju “Mitkovic”, kao i zone bezbednog plasiranja klinova spoljnog fiksatora na potkolenici.
 

KLJUCNE RECI:

osteotomija tibije zeca, angiogram tibije zeca, zatvoreni nestabilni prelom tibije, funkcionalni gips, unutrasnja fiksacija, spoljna fiksacija, protokol lecenja, terapijska klasifikacija, dinamizacija spoljnog fiksatora, komplikacije lecenja.
 
 

prikaz knjige
 

Biblioteka DISSERTATIO
Zaduzbina Andrejevic

© Copyright ZADUZBINA ANDREJEVIC, 1998