Povezivanje fundamentalnih sa prakticnim problemima katalize doprinosi brzem resavanju tehnoloskih zahteva vezanih za poboljsanje kvaliteta pojedinih proizvoda, posebno u industriji prerade nafte. Porast interesovanja za katalizu uslovljen je sve ostrijom zakonskom regulativom u oblasti ekologije, pri cemu inovacije u sintezi katalizatora i primena cistih tehnologija imaju zapazenu ulogu.
Ova knjiga je priredjena doktorska disertacija sa namenom povezivanja fundamentalnih aspekata katalize u domenu dispergovanih metala na nosacu sa prakticnom, industrijskom problematikom procesa reformovanja benzina. Ona ima za cilj da suptilan problem interakcije komponenata prikaze kao bitnu pojavu koja utice na performanse i deaktivaciju katalizatora. Proucavanje korelacije izmedju ovih pojava predstavlja vazan elemenat pri projektovanju, izboru i primeni katalizatora.
U knjizi su razmotreni fundamentalni i prakticni problemi interakcije komponenata u sistemima metal/nosac i metal-metal/nosac, kojima pripadaju monometalni i bimetalni platinski katalizatori za reformovanje benzina.
Teorijski su razmotrene fizicko-hemijske promene metalne komponente i nosaca katalizatora u procesu reformovanja, uz poseban naglasak na deaktivaciju koksom. Date su teorijske osnove regeneracije katalizatora ovog tipa.
U eksperimentalnom pristupu problematici odabran je test ubrzanog starenja modifikovanog "B - A" tipa. Istrazivanja su vrsena na odabranim Pt/Al2O3 i Pt-Re/Al2O3 katalizatorima koriscenjem realne industrijske sirovine i laboratorijskog reaktorskog sistema za simuliranje procesa u fiksnom sloju katalizatora.
Primenom metoda adsorpcije, ekstrakcije, porozimetrije, infracrvene spektroskopije, rentgenske difrakcije i elektronske mikroskopije definisane su kompleksne forme interakcije sastavnih komponenata i uocena je njihova veza sa promenama fizicko-hemijskih svojstava katalizatora tokom deaktivacije.
Posebna paznja je posvecena proucavanju prirode deponovanog koksa, njegove teksture, strukture, lokacije i raspodele u sistemu metal/nosac i deponovanja u porama odredjenih dimenzija.
Zapazene bitne razlike izmedju
monometalnih i bimetalnih katalizatora korelirane su sa pojavama interakcije
komponenata, ciji je model pretpostavljen. Dobijeni rezultati su u saglasnosti
sa procesnim istrazivanjima.
KLJUCNE RECI:
kataliza, monometalni i bimetalni
kataliziatori, reformovanje benzina, interakcija komponenata, metal-metal
i metal-nosac kompleksi, deaktivacija, koks.
|
|