Istrazivanje je ograniceno na obradu korpusa koji je autoru bio dostupan, sto ne znaci da je taj korpus konacan i jedini. Izvesno je da postoje brojne privatne i javne biblioteke sa jos dosta blaga ove vrste koje bi ovaj rad ucinilo bogatijim.
Ipak, autor se nada da ce i rad ovog obima dopuniti nase znanje o utiscima i zapazanjima britanskih autora o Srbiji iz prve dve decenije XX veka. Bili oni, po nasem misljenju, povoljni ili ne, ti utisci su u najvecoj meri objektivni. Objektivnost je ono cemu su, u stvari, i tezili autori svih prikazanih zapisa.
Pokazalo se da je u periodu 1900. - 1920. godine u Srbiju dolazilo dosta Britanaca sa razlicitim motivom putovanja, pa su zato svrstani u cetiri grupe: putopisce, istoricare i politicare, dopisnike i pripadnike medicinskih misija. Iako se period od dve decenije moze smatrati kratkim u odnosu na protekle vekove, ovi putnici su za vreme svog boravka u Srbiji bili svedoci znacajnih dogadjaja koji su potresli ne samo Balkan vec i citav svet. Medjutim, njihova dela nisu samo fotografija tih dogadjaja nego i svojevrsno predstavljanje Srbije i njenog naroda.
Danas sva ta svedocanstva mogu
sluziti kao izvor raznorodnih podataka, kao dokaz da se istorija ponekad
ponavlja sa surovom tacnoscu, ali i kao pisani spomenik izgradjivanju veza
izmedju Jugoslavije i Velike Britanije. U skladu s tim, autor se nada da
ovaj rad moze posluziti kao podstrek za dalja istrazivanja na ovom polju,
a i kao zanimljivo stivo puno podudarnosti izmedju vremena sadasnjeg i
vremena ondasnjeg.
KLJUCNE RECI:
Srbija, Velika Britanija, putovanja,
svedocanstva, utisci, istoricari, politicari, dopisnici, medicinske misije,
istorija.
|
|