image005

 

 

Марица Радојчић (Прешић) / Marica Radojčić (Prešić)

УМНА - Уметност & Наука, Београд, Србија, UMNA - Art & Science, Belgrade, Sebia    

Марица π

Марица

умна

путовања

архива

контакт

 

париз 2009/10

²

Три месеца у Паризу: новембар, децембар, јануар. Необично и непланирано. Град у коме сам била пре више деценија. А утисак је да се није бог зна шта променило. Париз и даље сањари, уљуљкан и ушушкан у своју лепоту, мало нестварну, мало страмодну, мало успорену…

Као да није из овог времена. Већ да је време стало, па се ми са стране нађему у чуди како то Пари-жани успевају у овом узбурканом и брзом добу да живе тако лепо, тако удобно. Да пакују ствари у самопослузи полако и смирено, да причају са бакалином, а да се нико ко чека не буни, да прелазе на црвено светло а да возачи не свирају већ лагано стану, да пропуштају исто тако лагано и без нервозе возаче који пролазе на црвено светло, да поштују своје просјаке, да им просјаци изгледају некако господствено…

И све то у граду који никад у својој историји није сравњен са земљом (Београд је сравњиван више од 40 пута). Још увек се питам како су то само успели. Како…? Кад би нам само дали рецепт…

У музејима има изложби, вредних и неких од којих застаје дах:

Three months in Paris: November, December January. Strange and unplanned. The city in which I was several decades before. And my impression is that not much has been changed. Paris is still dreaming, lulled in its own beauty, somehow old-fashioned, somehow unreal and a little bit slow...And people live slowly, they have time for chatting, they are not frustrated when crossing the street... They even have respect for their beggars who have some kind of noble look.

And all this in the town that has never been destroyed in his history (Belgrade was completely destroyed more than 4 times). I am still wondering how they managed this. How...? If they only could give us the recipe.

In the museums there are valuable exhibitions, and several of them breathtaking:

knjige 006

Paris1

 

А нису ни све галерије баш као бутици. Видела сам неке сјане. Наравно фотографија је и тамо у моди. А доминирају и политичке теме. Ту се увек нађе и неко наше горе лист (или из наших нека-дашњих крајева). Јер нама је политика живот. Нажалост.

Not all galeries are like bootiques. I saw some greats. Of course fotography is thre too in fashion. Political tpics are dominate. There is always sombody from this area, for politics is our life. Unfortunatly.

 

knjige 009

knjige 011