JAKA TERMIKA I DUGAČKI PRELETI GDE I KADA?

Pitanje: Kako leti jedrilica?

Odgovor: Na nuklearni pogon, a reaktor je sunce.

Pitanje: Od čega zavisi dužina preleta u uslovima termike?

Odgovor: Od intenziteta i trajanja zagrevanja tla putem sunčevog zračenja.

Blizina sunca

Prosečna udaljenost zemlje od sunca je 150 miliona kilometara, ali varira od 147.1 u perihelu (3.januara), pa do 152.1 miliona kilometara u aphelu (3.jula) svake godine (Zračenje sunca).

Text Box:  Intenzitet sunčevog zračenja opada sa kvadratom rastojanja (Fizička geografija, poglavlje 6, priroda radijacije) što se vidi iz dijagrama navedenog dokumenta:

Iz toga sledi da je zagrevanje zemlje 6.9% intenzivnije početkom januara, kada sunce najintenzivnije zagreva južnu poluloptu oko južnog povratnika, nego početkom jula, kada sunce intenzivno zagreva severnu poluloptu.

To je moguće objašnjenje zašto se na južnoj polulopti postižu rekordne udaljenosti u preletima u uslovima termike.

Nadmorska visina terena

Text Box:  Poslednjih godina ispituju se mogućnosti korišćenja energije sunca u razne svrhe. Ispitivanja su pokazala da bi na visini bilo moguće koristiti znatno veće količine sunčeve energije (Aerostat for Solar Power Generation), o čemu govori i tabela iz navedenog dokumenta.

Text Box:  Intenzitet sunčevog zračenja opada prolaskom kroz niže slojeve atmosvere. Zračenje je značajno intenzivnije na većim nadmorskim visinama. Iz grafikona se može pretpostaviti da je na 1300m visine količina zračenje oko 150% zračenja na nivou mora ili 50% više (proračnato zračenje1685KWh/m2  na visini 1270m).

 

To je objašnjenje zaš to se rekordne udaljenosti u preletima u uslovima termike, postižu u oblastima sa velikom nadmorskom visinom terena.

Postoje velike oblasti na južnoj polulopti sa visokom nadmorskom visinom gde jedriličari iz celog sveta svake godine naprave na desetine letova od preko 1000km udaljenosti (OLC).

 

Aleksandar Diklić

 

 
Komentar: